opis_strony2

REZERWAT ZDRÓJNO


Rezerwat "Zdrójno" utworzono w rejonie jeziora Brzezinek.

Celem utworzenia rezerwatu była ochrona reintrodukowanego w 1979 roku bobra europejskiego. Całkowita powierzchnia rezerwatu wynosi 168,97 ha, z czego w zarządzie Lasów Państwowych 155,30 ha.
Rezerwat znajduje się w zwartym kompleksie Borów Tucholskich. Posunięcie to odniosło pełny sukces- wprowadzone bobry zadomowiły się. Optymalne warunki bytowania i ochrona prawna pozwoliły na dużą dynamikę rozrodu i obecnie większość zbiorników wodnych i całe dorzecze rzeki Wdy jest zasiedlone przez bobry.  

Tutaj możesz obejrzeć małą fotogalerię rezerwatu "Zdrójno"REZERWAT JEZIORO UDZIERZ


Coraz częściej do gminy Osiek przyjeżdżają turyści. Na pewno jedną z przyczyn jest jego piękne położenie - skraj Borów Tucholskich i okolica wielu jezior. Jest też co tu oglądać, chociażby rezerwaty przyrody: Czapli Wierch, Krzywe Koło, Cisy i Jezioro Udzierz.

Ten ostatni jest najmniej znany, nawet miejscowym. Istnieje od maja 2000 roku. Zajmuje powierzchnię 229,88 ha terenu leśnictwa Leśna Jania. Chroni zarastające zeutrofizowane jezioro jako ciekawy obiekt badań ornitologicznych.

Przybywający mają możliwość zobaczyć rzadkie ptactwo wodne: gęś gęgawę, żurawia, bąka, perkoza, łabędzia niemego, cyraneczkę i wiele innych. Z ptaków drapieżnych - orła bielika, trzmielojada, gołębiarza, krogulca, sokoła wędrownego, kobuza, rybołowa, kanię czarną i błotniaka stawowego.

Można tu też podziwaić bogatą szatę roślinną. Jest to rezerwat florystyczno - ornitologiczny. Ornitolodzy doliczyli się 22 gatunków ptaków przelatujących. Rezerwat jest dla ptaków wspaniałym siedliskiem, wprost rajem. Mając dobry sprzęt (lornetka, aparat fotograficzxny), możesz obserwować to całe bogactwo z ambony.

Kto ze zwiedzających raz obejrzał rezerwat, będzie do niego wracał. Proces zarastania jeziora odbywa się w zastraszająco szybkim tempie. Jakie ptaki i zwierzęta obiorą sobie mieszkanie? A może pozostaną nadal te same? Warto obserwować.

Dojazd: szosą Jaszczerek - Kopytkowo, blisko skrzyżowania tej szosy z szosą Warlubie - Osiek. Polecamy wycieczkę samochodem lub rowerem.WARTO ZOBACZYĆ


Gmina Osieczna
Powiat starogardzki Województwo pomorskie

Szlak 100 z Nieba
(dl. szlaku: 58 km) Trasa szlaku i miejsca, które warto zobaczyć: Szlachta, Śliwice, Laski, Stara Rzeka, Miedzna, Lipinki, Borowy Młyn, Warlubie.
2. Szlak partyzantów AK.
Trasa szlaku i miejsca, które warto zobaczyć: Szlachta, Krąg, Twarożnicz, Fojutowo, wielkie Gacno, Lisiny. Śliwice, Brzeźno, Suchobrzeźnica, Bledno, Lipinki, Rybno, Czersk Świecki.
Dąb szypułkowy prawnie chroniony w miejscowości Szlachta i Klanicy
Rezerwat "ZDRÓJNO"
(6 km od Osiecznej) Malownicza trasa wokół Rezerwatu "Zdrójno" ma długość około 10 km.
5. Pomnik Lotników przy ZSP w Osiecznej
Kościół p.w Niepokalanego Poczęcia NMP w
Osiecznej oraz p. w NS.I w Szlachcie
Ruiny Młyna w Zimnych Zdrojach
8. Drewniana ławka wpisana do księgi Rekordów Guinnessa - 613,13 m !!!

Gmina Osieczna zajmuje południowy kraniec województwa pomorskiego. Jej powierzchnia wynosi 123.3 km2, z czego 70% stanowi gęsty bór urozmaicony wieloma strumieniami i jeziorkami "oczkami". Na śródleśnych polanach leży 8 wsi sołeckich. Nazwa Osieczna wywodzi się od polany porośniętej osieczyzną. Miejscowa ludność nazywa się "Tasakami", jest to bowiem grupa przejściowa między Borowiakami a Kociewiakami. Wieś Osieczna położona jest nad rzeczką Prusiną.
Co najmniej od XIV wieku funkcjonowały na tutejszym obszarze piece smolne wokół których z czasem rozrosła się osada. Podobnie zaistniały inne okoliczne wioski. Ich puszczańskie położenie to obecnie znakomity walor rek­reacyjny. Ogromne połacie leśne, wolne od przemysłu to miejsca idealne dla turystyki i wypoczynku.
Niewątpliwym walorem Gminy jest rezerwat "ZDRÓJNO", obejmujący swym obszarem powierzchnię 169,97 ba. Malownicza trasa wokół rezerwatu ma długość około 10 km. Rozpoczyna się nad jeziorem Brzezianek i biegnie nad jego brzegiem oraz wzdłuż rzeki o tej samej nazwie. Bobry, które sprowadzono na teren rezerwatu z inicjatywy Pana Kazimierza Aszyka w 1971 roku, rozmnożyły się na taką skalę, że obecnie występują przy prawie każdym większym rowie melioracyjnym. W rezerwacie występują fragmenty lęgów, na wyższych terenach fragmenty grądu oraz boru mieszanego, a także siedlisko głuszca i żeremia bobrów.