opis_strony2
Ogrody

OGRÓD W BOBROWCU


Barbara i Zenon Chrzanowscy z Bobrowca (kilometr od Smętowa Granicznego) ) przy zakładaniu swojego blisko hektarowego, bardzo ciekawego ogrodu nie korzystali z porad architekta zieleni. - Jak będzie wyglądał ogród, zależy tylko i wyłącznie od własnej wyobraźni - mówi Chrzanowski. - Trzeba nie spać, a myśleć, jak ma wyglądać. Czasem biorą architekta ogrodu, ale niewiele z tego wynika.  Co do panującej od dłuższego czasu mody. - Krasnoludki i stare maszyny nas nie interesują. Tu musi być tylko natura. Ładny ogród to ciężka praca. Tutaj nie można odkładać na potem. Trzeba codziennie coś robić.
- Co roku coś dokupujemy, a niektóre od jesieni ubiegłego roku mąż sam rozmnaża - dopowiada żona.

Obejrzyj ogród w BoborowcuOGRÓD W RYNKÓWCE


Przy pekaesowskim rondzie w Rynkówce (gmina Smętowo) stoi ciekawa brama. Jest bardzo wysoka i ma zadaszenie. Wzór? Może z książek o Japonii, a może z filmów o Dzikim Zachodzie, gdzie takie bramy otwierały przestrzenie należące do wielkich ranczerów. Za bramą widać bogaty w rośliny i różnorakie przedmioty ogród, a za nim dom Henryka i Wandy Uklejów.


Kilka ładnych lat temu przyjechali tu z Tczewa, kupili chlew i adaptowali go na budynek mieszkalny, liczący dzisiaj ok. 200m2 powierzchni użytkowej. W 2004 r. obejście to zdobyło pierwsze miejsce w powiecie w kategorii NAJŁADNIEJSZA ZAGRODA.

Uwaga - teren prywatny; obejrzysz, jeżeli przekonasz do siebie właścicieli.
Najbliższe atrakcje:
Obok wielki park przy wspaniałym palacu w Rynkówce. Również teren prywatny.
Poniatówki przy trasie Rynkówka -  Kamionka,
Kamionka (dawniej ze słowem "Szlachecka" w nazwie), jedna z najciekawszych  pod względem zabudowy wsi w powiecie starogardzkim.


Obejrzyj ogródOGRÓD MALARSKI W KLESZCZEWIE


Piękny ogród Lipskich w Kleszczewie (przy trasie z "berlinki" - szosa nr 22 - do Skarszew) to cacko kolorystyczne. W różnych porach roku przybiera odpowiednie barwy, zaplanowane przez plastyczkę z Warszawy. W ogrodzie jest, jak twierdzi jego właścicielka, czakram.
Read more...
 

OSOWO LEŚNE - NAJGRUBSZA LIPA


Osowo Leśne (gmina Lubichowo) leży w Borach Tucholskich przy trasie Borzechowo - Osieczna. Przez Osowo dojedziesz też do Ocypla, turystycznej stolicy Kociewia. W Osowie można obejrzeć dobrze zachowany kompleks pudynków poszkolnych z początku XX wieku oraz piękne drzewa - wielki modrzew i najgrubszą lipę w powiecie starogardzkim, a być może też na Kociewiu.

 

 

Read more...
 

GRABOWO - MAŁE ZOO


Kiedyś na 1 kwietnia żartowaliśmy, że w Starogardzie powstaje zoo. Teraz to nie żart - zoo powstaje, co prawda nie w Starogardzie, ale niedaleko, w Grabowie. 1 czerwca 2007 ma tu być zorganizowany Dzień Dziecka.

W tym dziale mamy materiał o ogrodach dydaktycznych we Franku w gminie Kaliska. Dzisiaj przedstawiamy ogród zoologiczny, który powstaj w Grabowie. Obie inwestycje cieszą. Dzięki nim nasz powiat jest bogatszy o atrakcje.

Read more...
 

FRANK - "POLSKIE OGRODY OZDOBNE"


We Franku, gmina Kaliska, w 2006 roku roku otwarto do zwiedzania "Polskie Ogrody Ozdobne" - osiem miniaturowych replik ogrodów od średniowiecza do czasów dzisiejszych. W tym roku dojdą następne cztery. Będzie można między innymi poszeptać sobie w Grocie Szeptów - tak samo, jak w bardzo podobnej grocie w Ogrodach Oliwskich. Twórca Polskich Ogrodów Ozdobnych Hubert Kopciowski zaprasza.
Grota szeptu już działa


"Polskie Ogrody Ozdobne", otwarte do zwiedzania w sierpniu ubiegłego roku, pokazują rozwój ogrodów od średniowiecza do czasów współczesnych. Jest tu między innymi ogród gotycki, japoński, a nawet labirynt. W lipcu tego roku ich twórca, Hubert Kopciowski, ma zamiar oddać do zwiedzania kolejne cztery ogrody. Obecnie kończony replikę ogrodu oliwskiego. Jest tu taki układ kompozycyjny jak w Oliwie. W tej części bardzo atrakcyjny do zwiedzania będzie tak zwany ogród francuski, gdzie poza częścią ozdobną stoją groty szeptu, czyli ustawione naprzeciw siebie konchy o średnicy 2,5 metra. Dwie osoby stojące w owych konchach i obrócone do siebie tyłem mogą szeptać do siebie i bardzo dobrze się słyszą. Tymczasem osoba idąca między konchami nie słyszy nic. Sprawdziliśmy - już działa.

Read more...
 

OGRÓD DENDROLOGICZNY W WIRTACH


Położone jest na Pojezierzu Starogardzkim na terenie Nadleśnictwa Kaliska, Leśnictwa Borzechowo, oddz. 37, między Jeziorem Borzechowskim a szosą Starogard - Radziejewo - Borzechowo. Zajmuje powierzchnię 33,61 ha, na której zgromadzono 450 gatunków drzew i krzewów.


Ogród dendrologiczny w Wirtach to wspaniałe miejsce, którego nie możesz ominąć wędrując po Kociewiu. Został założony w latach 1975 - 1880. W tym czasie powstało 29 powierzchni doświadczalnych, których celem była naturalizacja i aklimatyzacja drzew obcego pochodzenia oraz badanie ich przydatności gospodarczej w naszych warunkach klimatycznych. Dziś na powierzchni 33,61 hektarów rośnie 450 gatunków drzew i krzewów. Ogród dendrologiczny w Wirtach zdecydowanie mieści się w pierwszej dziesiątce obiektów tego typu w Polsce, a na Wybrzeżu nie ma sobie równych. Ogród to wspaniałe miejsce spacerowe i poznawcze. Warto tu przyjechać zwłaszcza w porze, gdy kwitną rododendrony. Zorganizowane wycieczki mogą urządzić tu grilla. Mają do tego wydzielone miejsce, gdzie stoją ławy i wielki szałas pod trzciną. Cały teren przylega do bardzo czystego Jeziora Borzechowskiego. Tuż przy ogrodzie stoi piękny "Pensjonat pod Jeleniem", urządzony ze starej leśniczówki. Blisko stąd też do Borzechowa (Wirty należą do sołectwa Borzechowo), gdzie czekają na Ciebie kwatery agroturystyczne i ośrodki wczasowe ze strzeżonymi plażami, m.in. wielki ośrodek Polpharmy.

Read more...