opis_strony2
Szlaki Kajakowe

WDA - OD CZARNEJ WODY DO CZUBKA


Spływy Wdą - przystanek Czarna Woda
WDA to jedna z najpiękniejszych nizinno-leśnych rzek w Polsce. Jej czyste wody i urokliwe zakola tworzone wśród lasów zamieszkują bobry oraz wodne ptactwo.
WDA, to również bardzo malowniczy i atrakcyjny krajoznawczo szlak kajakowy idealnie nadający się do uprawiania bezpiecznej i rodzinnej turystyki kajakowej. Całkowita długość tego szlaku wynosi 195 km . Aby zaliczyć tę trasę potrzebne jest 10 dni. Warto dodać, że płynąc WDĄ odwiedzimy dwa polskie regiony Kaszuby i Kociewie, słynące z bogactwa niczym nie skażonej natury. Na trasie spotkamy liczne rezerwaty przyrody oraz spokojne wsie i miasteczka zamieszkane przez gościnnych Kaszubów i Kociewiaków.

Read more...
 

CZARNA WODA - CZARNE (FOTO)


Czarna Woda - Czarne (gm. Kaliska). Ten 16-kilometrowy odcinek pokonuje się trzy godziny i więcej.
Oczywiście samochodem, jadąc na skróty (Huta Kalna, Lubiki), daje się przejechać tę drogę przez kilkanaście minut. Kajakiem podróżuje się znacznie wolniej.Na wodzie można jedynie poganiać wiosłami nurt rzeki Wdy, która - jak nam mówią na przystani w Czarnej Wodzie - płynie średnio z prędkością 4 km na godzinę. Poza tym co innego w miarę prosta droga, co innego meandrująca rzeka.

Wda stała się popularna od mniej więcej czterech lat. Od 2001 roku - mówią ludzie prowadzący wypożyczalnie kajaków i przystanie przy rzece (często na jedno wychodzi) - wzrósł trzykrotnie, a może i więcej. Niestety, nadal nie ma na ten temat badań.

Postanowiliśmy w zeszłym roku sprawdzić etapami, jak się tą wodną trasą na naszym powiatowym odcinku płynie i co się napotyka po drodze. Tu kilka słów o pierwszym etapie...

Read more...
 

KAJAKIEM PO BORACH TUCHOLSKICH

Spływy rzeką Wdą  Kaszuby - Kociewie

Wda nadaje się do spływów na całej swojej długości Całą trasę można pokonać w ciągu 10 dni. Wg międzynarodowej klasyfikacji trudności Wdę zalicza się do klasy CL I (spływ łatwy: małe regularne fale, mielizny, łatwe zakręty).

Read more...
 

SZLAKI WODNE - BÓR


Turystyczne Stowarzyszenie Gmin Kociewsko - Borowiackich "BÓR" proponuje turystom ciekawe szlaki wodne, które przybliżą im walory Kociewia.

Read more...
 

KAJAKI, POLE NAMIOTOWE - CZARNA WODA

Wypożyczalnia kajaków, pole kempingowe:

"Pod Świerkami"

Czarna Woda 83-262
ul Okrężna 4

130 km rzeki Wdy

Read more...