opis_strony2
Szlaki Piesze

OPALENIE I OKOLICE


Opalenie i okolice - powiat tczewski, gmina Gniew - to jedno z najciekawszych miejsc na Kociewiu, jakie warto zwiedzić. miejsc na Kociewiu, jakie warto zwiedzić. Opalenie i oklice - powiat tczewski, gmina Gniew - to jedno z najciekawszych miejsc na Kociewiu, jakie warto zwiedzić. miejsc na Kociewiu, jakie warto zwiedzić.


Plączą się tu rozmaite szlaki turystyczne, co pokazujemy na mapce. Opalenie i okolice bardzo chętnie odwiedzają zwłaszcza rowerzyści i przyrodnicy. Warto zatrzymać się tu też na dłużej - są kwatery agroturystyczne. Wszystkie miejsca są doskonale oznakowane przez gminę i Nadleśnictwo Starogard. Pod zdjęciami zamieszczamy reportaż z piątkowego magazynu "Dziennika Bałtyckiego" - "Rejsy". Pokazuje on Opalenie i okolice w zbliżeniu.

Read more...
 

PANINA GÓRA - DACH KOCIEWIA


PANINA GÓRA, GM. SKARSZEWY. Piotr Madanecki, przyrodnik, naukowiec, pojechał z zbadać z nami wysokość największej na Kociewiu góry.

Dojazd do Paninej Góry
przez Więckowy, Junkrowy i Zamkową Górę jest znacznie prostszy i wygodniejszy, niż dojazd bezpośrednio ze Skarszew (zdecydowanie nie polejacy tej drugiej drogi, chyba że dla pieszych). Do wsi Junkrowy ciągnie asfalt, a dalej gdzieniegdzie leżą płyty jumbo czy coś w tym rodzaju. Dookoła widać urozmaicony, pagórkowaty teren.

W Junkrowach można sobie obejrzeć dwie wrośnięte w drzewa ogrodzenia ewangelickiego cmentarza. Od tej strony Panina Góra nie robi wrażenia, gdyż podjazd jest długi i łagodny. Po zostawieniu przed laskiem samochodu idzie się już na szczyt oznakowaną, turystyczną trasą. Przez gęstwę drzew i krzewów widać stąd daleko i głęboko w dole pradolinę Wietcisy. Z tej strony Panina Góra ma bardzo ostre zbocze.
Wierzchołek jest płasko ścięty. Zupełnie jakby ktoś go tu specjalnie dostosował do jakiejś budowli. Ale nie przyjechaliśmy i nie przyszliśmy tu w poszukiwaniu zaginionego zamku, który podobno - jak mówią legendy i tutejszy reporter Sebastian Dadaczyński - kiedyś na niej stał. Przyszliśmy mierzyć wysokość.

Read more...
 

SZLAKI PIESZE - BÓR


Turystyczne Stowarzyszenie Gmin Kociewsko - Borowiackich "Bór" proponuje wędrowcom ciekawe szlaki, które umożliwią im poznanie walorów Kociewia.

Oto szlaki piesze proponowane przez BÓRSZLAKI PIESZE GMINY OSIEK


Dwa króciutkie szlaki piesze przebiegają na pograniczu województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, na terenie gmin Osiek i Warlubie.
Te dwa szlaki spacerowe przede wszystkim polecane dla turystów przebywających w Osieku lub okolicy z przeznaczeniem na wycieczki i dłuższe spacery.

Szerzej o szlakach...KALISKA - WYGONIN - KALISKA


Trasa piesza Kaliska - jezioro Wygonin - Kaliska

W ostatnim numerze "Kaliskiego Pegaza" informowaliśmy o pracach nad przygotowaniem nowych szlaków turystycznych, biegnących przez teren gminy Kaliska. Miło nam donieść, że trasy: piesza, rowerowa i autokarowa zostały już wytyczone. Wakacje w pełni, publikujemy więc przebieg pierwszej z nich, mając przy tym nadzieję, że zdąży ją pokonać spore grono wypoczywających w kaliskich lasach gości

Read more...