opis_strony2
Jeziora i Plaże

JEZIORO TRZECHOWSKIE


Jezioro Trzechowskie leży w sołectwie Piece, w gminie Kaliska. Dojeżdża się doń od berlinki (szosy nr 22), skręcając na iwiczno - 2 km, a stąd jadąc 1,5 km wąską szosą na Czarne. Są tu dwie plaże - jedna przy ośrodku wczasowym REN, druga - niestrzeżona, nieco dalej. Ta druga otrzymuje w naszym letnim (2007) rankingu wysoką notę - 6 pkt.Read more...
 

JEZIORO BORZECHOWSKIE WIELKIE


Jezioro Niedackie
Jezioro Borzechowskie Wielkie
to dwa wspaniałe jeziora należące do sołectwa Borzechowo, gmina Zblewo. Nic dziwnego, że sporo tu ośrodków, kwater agroturystycznych i miejsc gastronomiczno-wypoczynkowych.
To jeden obszar z Wirtami (ogród dendrologiczny) i Małym Bukowcem.
Oba jeziora w naszym rankingu PLAż otrzymują jednak po 8 punktów - mają wspaniałą, krystalicznie czystą wodę, ale brakuje tu łagodnych i szerokich zejść (zwłaszcza Borzechowskie Wielkie) i odpowiedniego nasłonecznienia.

Read more...
 

JEZIORO OCYPEL


Ocypel (a wraz z nim jezioro Ocypel Wielki) stoczyło dwa lata temu ostrą walkę o tytuł  Turystycznej Stolicy Kociewia z Borównem Wielkim pod Skarszewami. I pojedynek wygrało. Nieco dalej uplasowało się Borzechowo. O tytule decydowali starostwie dwóch powiatów: starogardzkiego i tczewskiego.  W kategorii PLAżA przyznajemy plaży w Ocyplu 7 pkt, w kategorii ATRAKCYJNOŚĆ JEZIORA - również 8. W obu wypadkach te same mankamenty (-2 pkt)- Brak porządnego pomostu,  brak nadjeziornych atrakcji. W kategorii PLAŻA nie przyznaliśmy też punktu za przejrzystość wody.

Read more...
 

JEZIORO WYGONIN


WYGONIN, GM. KALISKA. Między Kaliskami a Wygoninem rozciąga się ziemia, o której mogliby pomarzyć producenci westernów. To tu w przyszłości będzie turystyczne Eldorado. Perłą tej ziemi jest niezwykłe jezioro Wygonin (krystaliczna woda, piaszczyste brzegi, ale od razu bardzo głęboko). Łączy się z innymi, mniejszymi, jednym wielkim jeziorem podziemnym. Wysokie brzegi jeziora co kilkanaście lat zapadają się do wody. Jezioro świetne do kąpieli, ale przede wszystkim do biwakowania dookoła jeziora rośniie las, a teren jest bardzo urozmaicony). A oto reportaże o jeziorze oraz proponowany szlak z Kalisk.

Read more...