OSIECZNA - MUZEUM NA STACJI PKP
Kiedy to było? Chyba w czerwcu ubiegłego roku. W każdym bądź razie latem. W Osiecznej. Zwykły przypadek... Stanąłem przed budynkiem po PKP, żeby zrobić zdjęcie. Na drzwiach tabliczka z napisem "Paschilke". Drrrr... dzwonek w głowie. A nuż to ktoś z rodziny ludowego rzeźbiarza Alfonsa Paschilke ze Smętowa, który zasłynął z dwóch kopii (nie replik) ołtarza Witt Stwosza. I ślepy traf.
Otóż w tym budynku - byłym dworcu PKP - mieszka, okazało się, Zygmunt Paschilke, syn Alfonsa. Rozmawialiśmy wśród malowanych ptaków, które pan Zygmunt powoływał do drewnianego życia kreślarskim nożem. A potem poszliśmy z jego pracowni do zagraconych pomieszczeń, gdzie kiedyś, choć nie tak znowu dawno, mieściły się kasy PKP. "Tu zrobię muzeum" - rzekł Paschilke Junior. Rzucił te słowa tak lekko, jakby chodziło o ukrojenie kawałka chleba. Wierzyć - nie wierzyć? Wtedy, patrząc na te graty i ogólny stan ścian - zdecydowanie wychodziło na "nie wierzyć".
Zdecydowanie wierzyć Jest dzisiaj, czyli czas teraźniejszy. Puk, puk w te drzwi. Moment. Okienko na piętrze wypełnia szczera, pogodna twarz. Pan Zygmunt rozpoznaje od razu. I już zwiedzamy - muzeum. Jednak "wierzyć". Sesja zdjęciowa w muzeum, przegląd eksponatów, liczenie...
Więcej i zdjęcia... |
|
IZBA REGIONALNA W BYTONI
Jakie stare przedmioty warto dzisiaj produkować na masową skalę? Zdecydowanie nadaje się pachołek
Z Ewą Jędrzejewską, nauczycielką szkoły w Bytoni, rozmawia Tadeusz Majewski.
Siedzimy w niedawno otwartej Izbie Regionalnej w szkole w Bytoni. Wnętrze teraz wygląda o wiele lepiej niż w dniu otwarcia (11 listopada 2007 r.). Może dlatego, że wtedy tłoczyło się tu mnóstwo gości i pomieszczenie wydawało się małe.... A więc jest tutaj pani kimś w rodzaju kustosza? - Nie przesadzajmy. Jestem zwyczajnie opiekunką Izby Regionalnej.
|
Read more...
|
WYSTAWA BORÓW TUCHOLSKICH I DOLINY RZEKI WDY
Wystawa Przyrody Borów Tucholskich i Doliny Rzeki Wdy, mieszcząca się w zaadaptowanej w tym celu starej stodole stojącej przy ul. Starogardzkiej 5A, to miejsce, które warto zwiedzić przed włóczęgą po Kociewiu i Borach Tucholskich. Są tu działy:
1. Fauna Borów Tucholskich (sporo spreparowanych zwierząt, m.in. borsuk, jenot, kruki, jastrzębie). 2. Owady i szkodniki borów. 3. Archeologia z okolic Czarnej Wody i z rezerwatu "Kręgi kamienne" w Odrach - eksponaty od okresu neolitu po czasy nowożytne. 4. Geologia Polski i Świata - minerały i skamieliny, m.in. ząb mamuta znaleziony na Pomorzu. na miejscu - mapy, pocztówki.
|
Read more...
|
SKARSZEWSKIE CENTRUM EKSPOZYCJI HISTORYCZNYCH
Skarszewskie Centrum Ekspozycji Historycznych ul. Szkolna 9 83-250 Skarszewy tel. 058 588 24 28
Skarszewskie Centrum Ekspozycji Historycznych powołano w 2006 r. z inicjatywy Burmistrza Skarszew Dariusza Skalskiego w oparciu o zbiory Pana Macieja Mostowego, zabytki Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i materiały ikonograficzne Edwarda Zimmermanna. Uroczyste otwarcie nastąpiło 9 października 2006 r. Na wystawie prezentowane są pamiątki przeszłości Skarszew i okolicy od starszej epoki kamienia do II wojny światowej.
"ZIELONA SZKOŁA" W SZPĘGAWSKU
SZPĘGAWSK, ZDUNY, GM. STAROGARD. Piotr Puchalski mógłby z eksponatów, jakie zebrał przez dziesięć lat, urządzić całkiem spore muzeum. Na razie niektóre z nich są wyeksponowane w "zielonej szkole" w Szpęgawsku, stojącej przy "berlince" Starogard - Tczew, 5 km od Starogardu.
O "zielonej szkole" patrz...
CENTRUM WYSTAWIENNICZO-REGIONALNE DOLNEJ WISŁY
Działa od niedana. Jest naprawdę na miarę XXI wieku. W załączonym materiale znajdziesz tegoroczny kalendarz imprez Centrum oraz informacje na temat samego Centrum.
Patrz też... i www.cwrdw.tczew.pl
MUZEUM WE WDZYDZACH KISZEWSKICH
Kaszubski Park Etnograficzny (kociewskie chaty i wiatraki) 83-406 Wąglikowice tel. 058 686 12 88 http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl email:
CLOAKING
Idea powstania pierwszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu zrodziła się we Wdydzach Kiszewskich dokładnie przed wiekiem. Jej twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy zrealizowali ją organizując wystawę we wnętrzu XVIII-wiecznej podcieniowej chałupy gburskiej zakupionej od miejscowego gospodarza. Ich etnograficzne i społecznikowskie pasje doprowadziły też m.in. do ożywienia zanikających dziedzin ludowego rękodzieła i odkrycia piękna kaszubskiej sztuki ludowej. Tkwi ono w słynnych plecionkach z korzenia sosny i wielobarwnych haftach wdzydzkich.
Więcej o Teodorze i Izydorze Gulkowskich
MUZEUM W GNIEWIE
Muzeum Archeologiczne http://www.archeologia.pl Zamek http://www.zamek-gniew.pl 83-140 Gniew pl. Zamkowy 1 tel. 0 58 535 25 37
Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów. W wieku XIX, wielokrotnie przebudowywany (spichlerz, więzienie), ostatecznie spłonął w Wielkim Pożarze w 1921 roku. W latach 1968-1974 rozpoczął się I etap odbudowy Zamku. W roku 1992 Urząd Miasta i Gminy w Gniewie w ramach robót publicznych rozpoczął II etap odbudowy zamku polegający na wykonaniu stropów w skrzydłach zachodnim i wschodnim, adaptacji wnętrz wraz z rekonstrukcją kaplicy oraz zagospodarowaniem turystycznym Wzgórza Zamkowego.
MUZEUM W CZARNEJ WODZIE
Stała Wystawa Przyrody Borów Tucholskich i Rzeki Wdy 83-262 Czarna Woda ul.Starogardzka 5 tel. 0 58 587 89 00
szerzej o wystawie
MUZEUM W PIASECZNIE
MUZEUM HISTORII POLSKIEGO RUCHU LUDOWEGO W PIASECZNIE (Izba regionalna - Chata Kociewska) 83-123 Piaseczno tel. 0 58 535 14 29 http://www.mhprl.pl
MUZEUM DIECEZJALNE W PELPLINIE
ul. Biskupa Dominika 11 83-130 Pelplin tel.: +48 58 536 12 21 fax: +48 58 536 16 99
Muzeum Diecezjalne w Pelplinie posiada w swych zbiorach jedną z największych kolekcji rzeźby średniowiecznej (Madonny szafkowe, poliptyk torunski). Znajduje się tu jedyny w kraju egzemplarz Biblii Guttenberga oraz zbiory szat, naczyn i relikwiarzy liturgicznych. Zwiedzanie z przewodnikiem lub bez - po uprzednim uzgodnieniu. Po przewodnika należy zgłosić się na portiernię Muzeum.
Więcej na www.muzeum.diecezja.org
MUZEUM WISŁY W TCZEWIE
83-110 Tczew ul. 30 Stycznia 4 Telefon/fax: 058 530 22 52 e-mail:
CLOAKING
MUZEUM ZIEMI KOCIEWSKIEJ W STAROGARDZIE GDAŃSKIM
ul.Boczna 2 83-200 Starogard Gdański tel.(058) 562-246-75
CLOAKING
Muzeum Ziemi Kociewskiej powstało decyzją Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 września 1980 roku na bazie Stacji Upowszechniania Wiedzy o Regionie. Muzeum funkcjonuje w kompleksie budynków obejmującym zabytkowe baszty: Narożną i Gdańską oraz budynek główny, który oddano do użytku we wrześniu 2001 r. a swoją architekturą ciekawie wkomponowany został w staromiejską zabudowę Rynku i średniowiecznych elementów obronnych miasta. |
CZARNA WODA - GALERIA "OSTOJA"
22 listopada 2000 r. w Czarnej Wodzie MIchał Ostaja-Lniski otworzył galerię sztuki "Ostoja". Obecnie ją rozbudowuje - ma być elementem większego zamierzenia: restauracji połączonej z galertią. Niżej zamieszczamy wywiady i inne materiały prasowe, jakie ukazały się na jego temat. Teksty mogą zainspirować do twórczego działania. (...)
|
Read more...
|
|
|
|
|