opis_strony2
Muzea

OSIECZNA - MUZEUM NA STACJI PKP


Kiedy to było? Chyba w czerwcu ubiegłego roku. W każdym bądź razie latem. W Osiecznej. Zwykły przypadek... Stanąłem przed budynkiem po PKP, żeby zrobić zdjęcie. Na drzwiach tabliczka z napisem "Paschilke". Drrrr... dzwonek w głowie. A nuż to ktoś z rodziny ludowego rzeźbiarza Alfonsa Paschilke ze Smętowa, który zasłynął z dwóch kopii (nie replik) ołtarza Witt Stwosza. I ślepy traf.

Otóż w tym budynku - byłym dworcu PKP - mieszka, okazało się, Zygmunt Paschilke, syn Alfonsa. Rozmawialiśmy wśród malowanych ptaków, które pan Zygmunt powoływał do drewnianego życia kreślarskim nożem. A potem poszliśmy z jego pracowni do zagraconych pomieszczeń, gdzie kiedyś, choć nie tak znowu dawno, mieściły się kasy PKP. "Tu zrobię muzeum" - rzekł Paschilke Junior. Rzucił te słowa tak lekko, jakby chodziło o ukrojenie kawałka chleba. Wierzyć - nie wierzyć? Wtedy, patrząc na te graty i ogólny stan ścian - zdecydowanie wychodziło na "nie wierzyć".

Zdecydowanie wierzyć
Jest dzisiaj, czyli czas teraźniejszy. Puk, puk w te drzwi. Moment. Okienko na piętrze wypełnia szczera, pogodna twarz. Pan Zygmunt rozpoznaje od razu. I już zwiedzamy - muzeum. Jednak "wierzyć". Sesja zdjęciowa w muzeum, przegląd eksponatów, liczenie...

Więcej i zdjęcia...

 

IZBA REGIONALNA W BYTONI


Jakie stare przedmioty warto dzisiaj produkować na masową skalę?
Zdecydowanie nadaje się pachołek

Z Ewą Jędrzejewską, nauczycielką szkoły w Bytoni, rozmawia Tadeusz Majewski.

Siedzimy w niedawno otwartej Izbie Regionalnej w szkole w Bytoni. Wnętrze teraz wygląda o wiele lepiej niż w dniu otwarcia (11 listopada 2007 r.). Może dlatego, że wtedy tłoczyło się tu mnóstwo gości i pomieszczenie wydawało się małe.... A więc jest tutaj pani kimś w rodzaju kustosza?
- Nie przesadzajmy. Jestem zwyczajnie opiekunką Izby Regionalnej.

Read more...
 

WYSTAWA BORÓW TUCHOLSKICH I DOLINY RZEKI WDY


Wystawa Przyrody Borów Tucholskich i Doliny Rzeki Wdy, mieszcząca się w zaadaptowanej w tym celu starej stodole stojącej przy ul. Starogardzkiej 5A, to miejsce, które warto zwiedzić przed włóczęgą po Kociewiu i Borach Tucholskich.  Są tu działy:

1. Fauna Borów Tucholskich (sporo spreparowanych zwierząt, m.in. borsuk, jenot, kruki, jastrzębie).
2. Owady i szkodniki borów.
3. Archeologia z okolic Czarnej Wody i z rezerwatu "Kręgi kamienne" w Odrach - eksponaty od okresu neolitu po czasy nowożytne.
4. Geologia Polski i Świata - minerały i skamieliny, m.in. ząb mamuta znaleziony na Pomorzu.
na miejscu - mapy, pocztówki.

Read more...
 

SKARSZEWSKIE CENTRUM EKSPOZYCJI HISTORYCZNYCH


Skarszewskie Centrum Ekspozycji Historycznych
ul. Szkolna 9
83-250 Skarszewy
tel. 058 588 24 28

Skarszewskie Centrum Ekspozycji Historycznych powołano w 2006 r. z inicjatywy Burmistrza Skarszew Dariusza Skalskiego w oparciu o zbiory Pana Macieja Mostowego, zabytki Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i materiały ikonograficzne Edwarda Zimmermanna. Uroczyste otwarcie nastąpiło 9 października 2006 r. Na wystawie prezentowane są pamiątki przeszłości Skarszew  i  okolicy od starszej epoki kamienia do II wojny światowej."ZIELONA SZKOŁA" W SZPĘGAWSKU


SZPĘGAWSK, ZDUNY, GM. STAROGARD. Piotr Puchalski mógłby z eksponatów, jakie zebrał przez dziesięć lat, urządzić całkiem spore muzeum. Na razie niektóre z nich są wyeksponowane w "zielonej szkole" w Szpęgawsku, stojącej przy "berlince" Starogard - Tczew, 5 km od Starogardu.

O "zielonej szkole" patrz...CENTRUM WYSTAWIENNICZO-REGIONALNE DOLNEJ WISŁY


Działa od niedana. Jest naprawdę na miarę XXI wieku. W załączonym materiale znajdziesz tegoroczny kalendarz imprez Centrum oraz informacje na temat samego Centrum.

Patrz też...
i www.cwrdw.tczew.plMUZEUM WE WDZYDZACH KISZEWSKICH


Kaszubski Park Etnograficzny (kociewskie chaty i wiatraki)
83-406 Wąglikowice
tel. 058 686 12 88
http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl
email: CLOAKING

Idea powstania pierwszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu zrodziła się we Wdydzach Kiszewskich dokładnie przed wiekiem. Jej twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy zrealizowali ją organizując wystawę we wnętrzu XVIII-wiecznej podcieniowej chałupy gburskiej zakupionej od miejscowego gospodarza. Ich etnograficzne i społecznikowskie pasje doprowadziły też m.in. do ożywienia zanikających dziedzin ludowego rękodzieła i odkrycia piękna kaszubskiej sztuki ludowej. Tkwi ono w słynnych plecionkach z korzenia sosny i wielobarwnych haftach wdzydzkich.

Więcej o Teodorze i Izydorze GulkowskichMUZEUM W GNIEWIE


Muzeum Archeologiczne
http://www.archeologia.pl
Zamek
http://www.zamek-gniew.pl
83-140 Gniew
pl. Zamkowy 1
tel. 0 58 535 25 37

Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów. W wieku XIX, wielokrotnie przebudowywany (spichlerz, więzienie), ostatecznie spłonął w Wielkim Pożarze w 1921 roku. W latach 1968-1974 rozpoczął się I etap odbudowy Zamku. W roku 1992 Urząd Miasta i Gminy w Gniewie w ramach robót publicznych rozpoczął II etap odbudowy zamku polegający na wykonaniu stropów w skrzydłach zachodnim i wschodnim, adaptacji wnętrz wraz z rekonstrukcją kaplicy oraz zagospodarowaniem turystycznym Wzgórza Zamkowego.MUZEUM W CZARNEJ WODZIE


Stała Wystawa Przyrody Borów Tucholskich i Rzeki Wdy
83-262 Czarna Woda
ul.Starogardzka 5
tel. 0 58 587 89 00

szerzej o wystawieMUZEUM W PIASECZNIE


MUZEUM HISTORII POLSKIEGO RUCHU LUDOWEGO W PIASECZNIE

(Izba regionalna - Chata Kociewska)
83-123 Piaseczno
tel. 0 58 535 14 29
http://www.mhprl.pl
MUZEUM DIECEZJALNE W PELPLINIE


ul. Biskupa Dominika 11
83-130 Pelplin
tel.: +48 58 536 12 21
fax: +48 58 536 16 99

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie posiada w swych zbiorach jedną z największych kolekcji rzeźby średniowiecznej (Madonny szafkowe, poliptyk torunski). Znajduje się tu jedyny w kraju egzemplarz Biblii Guttenberga oraz zbiory szat, naczyn i relikwiarzy liturgicznych.
Zwiedzanie z przewodnikiem lub bez - po uprzednim uzgodnieniu. Po przewodnika należy zgłosić się na portiernię Muzeum.

Więcej na www.muzeum.diecezja.orgMUZEUM WISŁY W TCZEWIE


83-110 Tczew

ul. 30 Stycznia 4
Telefon/fax: 058 530 22 52
e-mail: CLOAKINGMUZEUM ZIEMI KOCIEWSKIEJ W STAROGARDZIE GDAŃSKIM


ul.Boczna 2
83-200 Starogard Gdański
tel.(058) 562-246-75
CLOAKING

Muzeum Ziemi Kociewskiej powstało decyzją Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 września 1980 roku na bazie Stacji Upowszechniania Wiedzy o Regionie. Muzeum funkcjonuje w kompleksie budynków obejmującym zabytkowe baszty: Narożną i Gdańską oraz budynek główny, który oddano do użytku we wrześniu 2001 r. a swoją architekturą ciekawie wkomponowany został w staromiejską zabudowę Rynku i średniowiecznych elementów obronnych miasta.

 

CZARNA WODA - GALERIA "OSTOJA"


22 listopada 2000 r. w Czarnej Wodzie MIchał Ostaja-Lniski otworzył galerię sztuki "Ostoja". Obecnie ją rozbudowuje - ma być elementem większego zamierzenia: restauracji połączonej z galertią. Niżej zamieszczamy wywiady i inne materiały prasowe, jakie ukazały się na jego temat. Teksty mogą zainspirować do twórczego działania.
(...)

Read more...