opis_strony2
O Regionie
WIRTUALNA MAPA

mapa

 

KOCIEWIE - HISTORIA, GRANICE I WALORY


Ten dział będziemy rozwijać, dodając rozmaite informacje z zakresu historii, geografii, obyczajów, języka, kultury, tradycji, walorów turystycznych itd. W tym dziale internauci po roku będą mieli komplementarną informację na temat Kociewia. Zaczynamy od informacji ogólnych.


Kociewie to jeden z trzech stosunkowo łatwo dających się określić regionów Pomorza Gdańskiego. Określić zarówno pod względem terytorialnym, kulturowym, jak i tożsamości regionalnej mieszkańców, czyli poczucia przynależności do danego regionu.
Te trzy regiony to: Kaszuby, Kociewie oraz Borowiacy.

Read more...
 

MAPA STAROGARDU GDAŃSKIEGO

Tutaj możesz obejrzeć mapę Starogardu Gdańskiego


MAPA REGIONU

Tutaj można obejrzeć mapę regionu

 

SŁOWO O KURTIUSIE - HISTORIA TRZECH JAŃ


Na wielką historię składają się małe historie, a na tę małą - zupełnie maleńkie, na przyklad miejscowości. Ta historia właśnie jet taka - historia o wielkiej postaci dla trzech Jań: Starej, Leśnej i Kościelnej. Spisał ją jeden z wybitniejszych polskich historyków młodego pokokolenia dr Janusz Marszalec, rodem ze Starogardu, dziś pracownik IPN. .
Na skraju Borów Tucholskich od ich północno-wschodniej strony stanęły trzy Janie: Stara, Kościelna i Leśna. Przez wieki wyciekało z nich wiele nieopowiedzianych historii. Przepadły na zawsze, bo nikt ich w czas nie spisał. Jest więc dzisiaj ostatni moment, aby przybliżyć postać, która od 67 lat istnieje nie tylko na starej fotografii, ale w pamięci kilku osób.

Read more...